Místní akční skupina (dále MAS) je na politickém rozhodování nezávislým společenstvím občanů, neziskových organizací, soukromé podnikatelské sféry a veřejné správy (obcí, svazků obcí a institucí veřejného moci), které spolupracuje na rozvoji venkova, zemědělství a získávání finanční podpory z EU a z národních programů, pro svůj region, metodou LEADER. Základním cílem MAS je zlepšování kvality života a životního prostředí ve venkovských oblastech. Jedním z nástrojů je také aktivní získávání a rozdělování dotačních prostředků.
Metoda LEADER (
Liaison Entre Actions Développement de l´Économie Rurale neboli
Propojení aktivit rozvíjejících venkovskou ekonomiku) je rozvojová metoda, působící za účelem zapojení územně místních aktérů do procesu plánování a rozhodování na základě strategie a v důsledku toho přidělování zdrojů pro rozvoj konkrétní oblasti.
Tato metoda je založena na principu zdola-nahoru. Veškeré náměty a projekty by měly vycházet z myšlenek a podnětů místních venkovských subjektů a občanů, tedy zdola, nikoliv direktivně řízeny krajskou, státní nebo evropskou politickou mocí shora. Čím více subjektů je v regionu zapojeno, tím lépe pro šíři nápadů a také pro transparentnost působení místních akčních skupin.
Metodu LEADER aplikují místní akční skupiny, zkráceně „MAS“.
Komunitně vedený místní rozvoj
- se zaměřuje na konkrétní subregionální území,
- je veden místními akčními skupinami složenými ze subjektů, které zastupují veřejné a soukromé místní socioekonomické zájmy, v nichž na rozhodovací úrovni nepředstavují ani veřejné orgány definované podle vnitrostátních předpisů ani žádná z jednotlivých zájmových skupin více než 49 % hlasovacích práv,
- se uskutečňuje na základě Strategie komunitně vedeného místního rozvoje (SCLLD),
- je koncipován s ohledem na místní potřeby a potenciál, zahrnuje inovativní prvky v místních souvislostech, vytváření sítí a případně spolupráci.