
Na jaře 2024 byl zahájen projekt Místní akční plán rozvoje vzdělávání IV na území ORP Příbram (dále jen MAP), který je zaměřen podporu vzdělávání v mateřských, základních a základních uměleckých školách na území Příbramska. Do projektu je zapojeno všech 71 škol z Příbramska.
Za posledních šest měsíců probíhala na školách na Příbramsku řada zajímavých projektových dnů, které obohatily výuku o nové zážitky a znalosti dětí a žáků napříč různými oblastmi vzdělávání. Projektové dny byly pro děti a žáky nejen poučné, ale i zábavné a inspirativní, přičemž rozvíjely jejich kreativitu, logické myšlení i praktické dovednosti.
Žáci ZŠ Školní v Příbrami navštívili TECHAK v Březnici, kde se sedmáci seznámili s tématem robotizace a polytechniky, dozvěděli se o Průmyslu 4.0, vyzkoušeli programování robotů a Minecraftu a na závěr si užili virtuální realitu, která je přenesla na různé části světa. Žáčci čtvrtých tříd prozkoumali vesmír, programovali roboty a zažili výlety do podmořských světů i na Měsíc pomocí VR brýlí. Páté třídy se zaměřily na přírodní katastrofy, které prozkoumávaly jak teoreticky, tak pomocí virtuální reality.
Na ZŠ 28. října v Příbrami se žáci věnovali biologií člověka, kdy si podrobně prozkoumali lidskou kostru, zkoumali otisky prstů a učili se o funkcích různých orgánů. Součástí projektu byla i praktická ukázka první pomoci, což žákům umožnilo pochopit důležitost péče o zdraví. Projektové dny zaměřené na zdraví probíhaly i v ZŠ pod Svatou Horou, kde proběhla příprava zdravých svačinek pro čtvrťáky. Na této škole proběhl rovněž projektový den „Chlast je droga“, během kterého žáci 8. ročníku poslouchali osobní příběh hudebníka Petra Harazina, který vyprávěl o svém životě a zkušenostech s alkoholismem.
Mezi další projektové dny patřily i kreativní akce jako výroba svatomartinských lucerniček v Alternativní MŠ v Příbrami, nebo vánoční jarmark na ZŠ pod Svatou Horou, kde děti a žáci vytvářeli výrobky a seznamovali se s tradicemi.
Další projektový den se zaměřil na podporu čtenářství ve spolupráci s Knihovnou Jana Drdy. Žáci ZŠ 28. října třídili knihy, diskutovali o jejich obsahu a rozvíjeli svou kreativitu při práci s texty.
Na ZŠ Březové Hory proběhl projektový den zaměřený na umělou inteligenci. Žáci měli možnost vyzkoušet si práci s novými robotickými pomůckami, které škola zakoupila. Pod vedením odborného lektora se děti seznámily s principy umělé inteligence a programováním robotů. Tento interaktivní den byl skvělou příležitostí pro žáky, jak se ponořit do fascinujícího světa technologií a zábavnou formou si osvojit nové dovednosti.
Projektové dny pořádané pro všechny žáky ZŠ a MŠ Věšín byly zaměřené na výzkumnou činnost, propojení přírodovědy, tělesné výchovy a výtvarného tvoření s poznáváním okolí obce Věšína, kde sídlí škola. Žáci měly možnost poznat svět v okolí školy, propojit teoretické znalosti s praxí a manuální zručností a vytvořit výrobek z přírodních materiálů s použitím pryskyřice.
Jeden z projektových dnů pro žáky ZŠ Rožmitál pod Třemšínem byl zaměřený na vrstevnické učení žáků, kdy si žáci 5. třídy připravili pro žáky 2. tříd námořnickou výpravu do Itálie. Tato námořnická výprava zavedla žáky do slunné Itálie, kde na ně čekalo osm přístavů s úkoly, které jim měly přiblížit tuto kolébku civilizace.
Projektový den dětí z MŠ Tochovice probíhal ve spolupráci se Skanzenem Vysoký Chlumec. Téma projektu zahrnovalo tradici sv. Martina. Děti si tak odnášely nové teoretické poznatky a zároveň měly možnost si vyzkoušet i některé netradiční činnosti ve staročeských domácnostech. Při další akci děti z Tochovic navštívily Skanzen Vysoký Chlumec, kde si vyzkoušely ukázky z lidových vánočních tradic a zvyků.
Děti z MŠ Pečice navštívily Ekologické centrum Hrachov a jejich jeden z projektových dnů byl zaměřen na to, jak interaktivní formou přiblížit svět zvířat v přírodě. Při další akci děti z Pečic navštívily vánoční Hornický domeček v Příbrami, kde poznaly aktivní a zážitkovou formou tradice a zvyky Vánoc spojené s příbramskou historií dolů.
Děti z mateřských škol v Suchodole a Čenkově se seznámily s tím, co vše je zapotřebí k výrobě chleba, některé školy navštívily ekocentrum Hrachov, kde se formou her dozvěděly, jak se zvířátka připravují na zimu, divadelním ztvárněním pak jak se chovat k životnímu prostředí, třídění odpadu či slušnému vychování. Dále byly podporovány tvořivé dílny s podzimní tématikou a workshopy pro děti ve škole s názvem „Jsme Češi“ a „Den Jazyků“, kde došlo ke kreativnímu pojetí čtenářské a matematické gramotnosti.
Další akce a podpora škol z projektu MAP bude samozřejmě probíhat i v roce 2025. Všechny podrobnosti, pozvánky na semináře pro rodiče, veřejnost, pedagogy aj., najdete na www.mappribram.cz a také na Facebooku Místní akční plán vzdělávání na Příbramsku.
Jana Filinová, projektová manažerka projektu MAP IV ORP Příbram